Pagina 1 van 1

Maasgrind

Geplaatst: 28 okt 2017 11:09
door riato
verwijderd

Geplaatst: 28 okt 2017 15:55
door Harry
Ik vind het een fijne, de omzetting is ok, behalve idd de verscherping. MN te zien in het grind. Ik zou alleen op het grind de verscherping terugschroeven. De transportbanden kunnen het weer goed hebben. gr Harry

Re:

Geplaatst: 28 okt 2017 16:04
door riato
Harry schreef:Ik vind het een fijne, de omzetting is ok, behalve idd de verscherping. MN te zien in het grind. Ik zou alleen op het grind de verscherping terugschroeven. De transportbanden kunnen het weer goed hebben. gr Harry
Harry en Judith, ik heb op het grind verscherpen al flink terug geschroefd. zelf nog vervaagd, zou het komen dat het grind is?

Geplaatst: 28 okt 2017 16:29
door Frans
Riato dat komt omdat jet zand heel fijne details heeft.
Als je met unsharp mask verscherpt heb je drie parameters.
Hoeveelheid, straal en drempel.
Fijne details verscherp je met een kleinere straal dan grove details.
In foto's waar dat speelt kun je meerdere lagen aanmaken die je met verschillende straal verscherpt en vervolgens met een laagmasker per laag de gedeeltes die je niet met die straal wilt verscherpen maskeert.

Voorbeeld.
De lucht met hoeveelheid 10, straal 60, drempel 0. Vormverscherping door lokaal contrast.
Zijn vaste waarden.

Grind hoeveelheid 300, straal 0,2, drempel 10. Zal er niet veel naast zitten.

Rest hoeveelheid 300, straal 0,7, drempel 10. Educated guess.

Let wel uitgaande van groot formaat

Re:

Geplaatst: 28 okt 2017 16:39
door riato
Frans schreef:Riato dat komt omdat jet zand heel fijne details heeft.
Als je met unsharp mask verscherpt heb je drie parameters.
Hoeveelheid, straal en drempel.
Fijne details verscherp je met een kleinere straal dan grove details.
In foto's waar dat speelt kun je meerdere lagen aanmaken die je met verschillende straal verscherpt en vervolgens met een laagmasker per laag de gedeeltes die je niet met die straal wilt verscherpen maskeert.

Voorbeeld.
De lucht met hoeveelheid 10, straal 60, drempel 0. Vormverscherping door lokaal contrast.
Zijn vaste waarden.

Grind hoeveelheid 300, straal 0,2, drempel 10. Zal er niet veel naast zitten.

Rest hoeveelheid 300, straal 0,7, drempel 10. Educated guess.

Let wel uitgaande van groot formaat
:up
MvG Toon.

Re: Maasgrind

Geplaatst: 28 okt 2017 21:21
door petervaneekelen
Wat Frans zegt :)

Maar ook contrast speelt hier sterk mee. Ik verscherp zelf nauwelijks, maar worstel ook regelmatig met dit probleem van pixelering in details in dit soort structuren (zand, grint, ...). Daarbij zit in ieder korreltje namenlijk zowel licht als donker, en als je die contrasten wat aanzet ziet het er prachtig uit op vol formaat. Echter, we verkleinen hier naar 900p en dan wordt het erg lelijk. Dus naast precisie in verscherping is nauwgezetheid in contrast hier net zo belangrijk.

En soms lukt het gewoon niet. Sommige foto's die ik zelf heel mooi vind plaats ik hier niet omdat het er zich gewoon niet voor leent om verkleind te worden. Dan houdt het op, he.

Geplaatst: 28 okt 2017 21:31
door Frans
Peter met het gevaar om pedant te zijn.
Verscherpen is niets anders dan verhogen van de randcontrasten.
Dus het lichte deel van een rand wordt lichter en het donkere deel donkerder.
Het verhogen van het contrast in een foto versterkt dus ook de randcontrasten en zal daarmee een gevoel van verscherping geven.
Wat je bij verscherping toevoegt is een verbreding van het gebied van dat wat als donker en dat wat als licht wordt gezien. De straal dus.
Met de drempel beperk je verscherping van dat wat niet als rand gezien moet worden zoals daar is ruis.

Re: Maasgrind

Geplaatst: 28 okt 2017 21:56
door petervaneekelen
Betweter :D

Geintje. We blijven leren, iedere dag weer. Dus even kijken of ik het goed begrijp, Frans.

Door contrast toe te voegen voer je in feite ook een vorm van verscherping door. Dat wist ik, maar het is een andere techniek dus als je minder verscherpt maar wel veel contrast toe blijft voegen los je het probleem niet op.

En middels verscherping zal je een kleine contrastverbetering doorvoeren, maar niet op de schaal van de specifieke tools voor contrastversterking.

Zit ik ernaast? Zou zomaar kunnen, ik doe eigenlijk alles op intuitie en boerenverstand ...

Geplaatst: 28 okt 2017 22:06
door riato
Boeiende discussie, ben er inmiddels wel achter dat foto's bewerken voor het maken van een afdruk (wat ik jaren heb gedaan) anders is dan foto's op een forum plaatsen (wat ik pas enkele maanden doe)
Bedankt voor het leerrijk commentaar.
MvG Toon.

Geplaatst: 29 okt 2017 08:14
door Frans
Contrast verhogen kan globaal over het hele bereik van tonen.
Donkere tonen worden donkerder en lichte tonen worden lichter.
Met als mogelijke prijs detailverlies in hooglichten en/of schaduwen.

Contrast verhogen kan over een beperkt toongebied.
Vaak zal dat betrekking hebben op het belangrijkste deel van de foto. Het hoofdonderwerp zeg maar.
Met als prijs verminderd contrast in aangrenzend gebied.

Bij USM wordt contrast verhoogd op grensgebieden tussen donkerder en lichtere tonen.
Gedoseerd naar afstand tussen donkere en lichte gebieden en hoeveelheid.

In de workflow verbeter je eerst contrastomvang en dekking globaal.
Daarna of tegelijkertijd als je curven gebruikt op het hoofdonderwerp.
Daarna verscherp je.

In alle drie de stadia kun je fijne details om zeep helpen.

Re: Maasgrind

Geplaatst: 29 okt 2017 10:19
door petervaneekelen
:up

Geplaatst: 29 okt 2017 15:37
door Alchemist
Fraaie plaat, en interessante discussie over verscherpen en contrast :)