Rode Wouw in z'n habitat

Onze gevederde vrienden
Gebruikersavatar
Ron62
Moderator
Berichten: 45274
Lid geworden op: 30 jan 2011 11:14
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Naaldwijk

Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

In de Belgische Ardennen :zon


Afbeelding
Camera: Sony A7IV | Lens: Sony 200-600mm F/5.6-6.3 | Sluitertijd: 1/1600 | Afstand: 600mm | Diafragma: f/6.3 | ISO: 400
Bewerkt?: Ja | AI gebruikt?: Nee | Software: Adobe Photoshop
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Frans
Donateur
Berichten: 53651
Lid geworden op: 25 aug 2008 22:01
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Doetinchem

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Wat dacht je Ron?
Ik begin er met een wat verder af om de spanning op te voeren.

Je ziet hier al dat het imposante beesten zijn.
Fraaie omgeving ook zo te zien.
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Fotosmurf
Moderator
Berichten: 49741
Lid geworden op: 24 jun 2012 04:00
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Delft
Contacteer:

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

:rof die Frans toch of tie Ron goed kent.

Fraai beeld Ron met een heerlijke diepte in de achtergrond.
Gezien dat hij jou kant op komt verwacht ik ook nog wel een wat closere zoals Frans al zei.
Omhoog Profiel Website Foto's
Gebruikersavatar
Meksjoef
Lid
Lid
Berichten: 4098
Lid geworden op: 21 dec 2011 21:32
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Eindhoven

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Ik ben wel benieuwd waar je hem hebt gespot :) Hij staat er wat klein op en ben dus vooral benieuwd wat en of er nog iets gaat volgen. Mooie omgevind is het in ieder geval :D
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ab59
Donateur
Berichten: 19027
Lid geworden op: 20 aug 2012 09:13
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Dit is een geslaagde combo van vogel- en landschapsfotografie. De compositie brengt het onderwerp en de omgeving op een aantrekkelijke manier samen. De scherpte op de vogel vraag ik mij af. :)
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ron62
Moderator
Berichten: 45274
Lid geworden op: 30 jan 2011 11:14
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Naaldwijk

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Bedankt voor jullie reacties. :)

Helaas wilde ie niet dichterbij komen, hij draaide naar links(voor de kijker) om de boom heen die daar staat en vloog de andere kant weer op, dus dit was nog de beste foto die ik van 'm kon maken.
Vind het zelf ook wel wat hebben met wat meer (gelaagde)omgeving en ook omdat ik hoger stond dan de Wouw vloog en je dus knap ver kunt kijken en ook de houding is karakteristiek voor een Wouw en ik vind dat altijd wel een mooi gezicht hoe die beesten echt 'sturen' met hun staart.
Dus nee, er komt van deze niet nog een foto, maar als jullie meer foto's van Rode Wouwen willen zien en ook van dichterbij dan wil ik er wel wat uitzoeken uit m'n map van de vakantie in Duitsland en Oostenrijk afgelopen juni, toen heb ik ze ook kunnen fotograferen?

@Wisse, dit is als je van Houffalize richting Achouffe/Wibrin rijdt en als je vanaf de N30 naar links afslaat......dat weggetje heet het eerste stukje Mont en gaat daarna over in Achouffe, ik stond redelijk aan het begin, ik schat zo'n 300 meter vanaf de N30.
Ik had daar de Puma in de berm geparkeerd en was even uitgestapt, omdat ik wat TV's zag daar en toen kwam deze Wouw plots aanvliegen. :)

@Ab, het klopt dat ie wat minder scherp is waarschijnlijk door 'luchtvervuiling'(Wouw is wel het scherpste stukje in de foto)......omdat de afstand van de lens naar de vogel nogal groot is krijg je last van stof en/of luchttrillingen door warmte en zo, hoe groter de afstand des te meer van deze 'vervuiling' zich tussen de lens en onderwerp kan bevinden.
Gebruik jij tegenwoordig misschien Chatgpt om je te helpen bij je reacties op foto's......valt mij op dat je op een andere manier reageert dan ik van je gewend ben? ;)
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ab59
Donateur
Berichten: 19027
Lid geworden op: 20 aug 2012 09:13
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Nee, kan dat dan, zit dat in PS . Klopt Ron, Ik besteed wat meer aandacht aan de reacties. Dan alleen mooi etc. :). Goed gezien. :)
Kost wel wat meer tijd. Ik ga eens kijken wat je bedoeld met Chatgpt, nooit te oud om te leren. :rof
Laatst gewijzigd door Ab59 op 13 okt 2026 09:30, 2 keer totaal gewijzigd.
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ab59
Donateur
Berichten: 19027
Lid geworden op: 20 aug 2012 09:13
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Ik heb dit lijstje uitgeprint, als hulpmiddel en vanuit daar een tekst gemaakt. :)
Werkt goed om te komen tot een voor mij betere reactie.

1. Compositie en Kadrering

• Regel van derden: Staan de belangrijkste onderwerpen op de kruispunten of lijnen van het denkbeeldige raster?
• Kijkruimte en loopruimte: Is er genoeg ruimte vrijgelaten in de richting waar de persoon of het object heen kijkt of beweegt?
• Lijnen en diepte: Wordt je oog door natuurlijke lijnen (inlooplijnen) naar het onderwerp geleid? Is er een duidelijke voor-, midden- en achtergrond?
• Kadering (framing): Wordt het onderwerp op een natuurlijke manier omlijst (bijvoorbeeld door takken, een raam of poort)?
• Rust en afleiding: Staan er storende elementen in beeld, zoals een lantaarnpaal die uit iemands hoofd lijkt te groeien, of rommel in de achtergrond?

2. Licht en Belichting

• Belichtingsbalans: Is de foto niet overbelicht (te witte, uitgebleekte delen zonder detail) of onderbelicht (te donkere, zwarte vlakken)?
• Kwaliteit van het licht: Is er gebruikgemaakt van zacht licht (bewolkte dag, flatterend voor portretten) of hard licht (fel zonlicht, zorgt voor diepe schaduwen en hoog contrast)?
• Lichtrichting: Komt het licht van voren (vlak), van de zijkant (accentueert vorm en textuur), of van achteren (tegenlicht, zorgt voor een silhouet of een krans om het onderwerp)?

3. Techniek en Scherpte

• Focus (scherpstelling): Ligt de scherpte exact op de juiste plek? Bij een portret moeten de ogen bijvoorbeeld altijd scherp zijn.
• Scherptediepte (diafragma): Is de achtergrond mooi vaag (kleine scherptediepte) om het onderwerp te isoleren, of is juist alles van voor tot achter scherp (grote scherptediepte, ideaal voor landschappen)?
• Bewegingsonscherpte (sluitertijd): Is de foto ongewenst bewogen door een te trage sluitertijd, of is de actie juist perfect bevroren?
• Ruis (ISO): Is de foto helder, of zit er veel korreligheid (ruis) in door een te hoge ISO-waarde?

4. Kleur en Nabewerking

• Witbalans: Kloppen de kleuren? Oogt de foto niet te blauw (te koud) of te oranje (te warm)?
• Contrast en verzadiging: Zijn de kleuren intens genoeg zonder onnatuurlijk te ogen? Is er een goede balans tussen licht en donker?
• Nabewerking: Is de bewerking subtiel en ondersteunt het de sfeer, of is de foto 'kapot bewerkt' (bijvoorbeeld met te veel HDR-effect of extreme filters)?

5. Inhoud, Verhaal en Emotie

• Het 'Waarom': Wat wil de fotograaf vertellen met deze foto? Is het concept of het verhaal duidelijk?
• Emotie: Roept de foto een gevoel op (bijvoorbeeld rust, spanning, verdriet of vreugde)?
• Originaliteit: Biedt de foto een verrassend perspectief, of is het een dertien-in-een-dozijn plaatje?
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ab59
Donateur
Berichten: 19027
Lid geworden op: 20 aug 2012 09:13
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Even Chatgpt opgezocht en je kan inderdaad een foto ermee beoordelen. Weer wat geleerd. Hieronder de beoordeling van jou foto

Fotobeoordeling
Natuurfotografie · Vogelfotografie · Landschap
Een sfeervolle natuurfoto waarin de vogel prachtig tot zijn recht komt tegen een gelaagd landschap. De kracht van deze opname zit vooral in de combinatie van de dynamische vlieghouding, de rustige achtergrond en de ruimtelijke diepte.
Wat maakt deze foto sterk?
1. Compositie en vlieghouding
De vogel bevindt zich rechts van het midden en vliegt met schuin gespreide vleugels door het beeld. Die diagonale houding geeft de foto dynamiek en maakt het beeld spannender dan wanneer de vogel recht en horizontaal zou vliegen. De ruime omgeving benadrukt bovendien de vrijheid van het dier.
2. Prachtige landschappelijke diepte
De verschillende berg- en boslagen lopen geleidelijk in elkaar over. Door het zachte, blauwgroene kleurenpalet ontstaat een overtuigend gevoel van afstand. De vogel vormt een mooi contrast met de rustige, onscherpe achtergrond, waardoor de kijker direct naar het hoofdonderwerp wordt geleid.
3. Natuurlijk licht en kleur
Het licht valt mooi op de vogel en laat de bruine tinten en de structuur van de vleugels zien. Het groene gebladerte linksonder geeft de foto een natuurlijk tegengewicht en voorkomt dat het beeld uitsluitend uit blauwe en grijze tinten bestaat.
Wat kan beter?
1. De vogel iets meer nadruk geven
De vogel is relatief klein ten opzichte van het totale beeld. Daardoor komt de fijne detaillering niet helemaal tot haar recht. Een iets ruimere uitsnede rond de vogel — of een subtiele uitsnede van ongeveer 10–15% — kan het onderwerp krachtiger maken. Snijd daarbij niet te veel van de omliggende ruimte weg: die draagt juist bij aan het gevoel van vrijheid.
2. De vogel plaatselijk meer scherpte en contrast geven
De vogel is herkenbaar, maar de fijne details in de veren zouden wat sterker mogen spreken. Met een lokale aanpassing kun je de scherpte, textuur en het contrast van de vogel iets verhogen. Houd de achtergrond juist zacht, zodat het natuurlijke sfeerbeeld behouden blijft.
3. Het gebladerte linksonder iets rustiger maken
De donkere boomkruin neemt behoorlijk wat ruimte in en trekt enigszins de aandacht. Een kleine uitsnede vanaf de linkerzijde en eventueel een lichte lokale vermindering van de helderheid van het gebladerte kunnen de aandacht nog sterker naar de vogel leiden. Het groen helemaal verwijderen of sterk bijsnijden zou ik niet aanraden: het vormt een waardevol voorgrondelement.
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
wilw
Donateur
Berichten: 15544
Lid geworden op: 27 sep 2008 10:17
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Beek -L-
Contacteer:

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Ik zou het zelf eerder met het lijstje van Ab doen; moet je zelf ook nog kijken en nadenken.
Alleen met ChatGPT krijg je alles in hapklare brokken voorgeschoteld ben ik bang.
Omhoog Profiel Website Foto's
Gebruikersavatar
Ab59
Donateur
Berichten: 19027
Lid geworden op: 20 aug 2012 09:13
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Helemaal mee eens, maar wel een mooie manier om je eigen foto's te beoordelen.
Laatst gewijzigd door Ab59 op 13 okt 2026 13:26, 1 keer totaal gewijzigd.
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Rob Olivier
Donateur
Berichten: 25142
Lid geworden op: 06 jun 2008 14:00
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Ulrum
Contacteer:

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Ik hou hiervan, vogelfoto's in de natuur. :up
Het is in deze pose wat jammer dat de kop wat wegvalt maar dat wordt weer ruimschoots gecompenseerd door de gekantelde staart, typisch voor een wouw.
Het zijn naar mijn mening de sierlijkste onder de roofvogels, zeker in de vlucht. Ik denk dat degenen die ervaring met wouwen hebben wel begrijpen wat ik bedoel.
Omhoog Profiel Website Foto's
Gebruikersavatar
Yves
Donateur
Berichten: 2722
Lid geworden op: 30 aug 2023 16:28
Bezwaar bewerken: Ja
Geslacht: Man
Locatie: Gullegem - België

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Jammer dat je hem niet closer kreeg , je hebt het natuurlijk niet altijd voor het kiezen :)

Mvg Yves
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Hermanus
Donateur
Berichten: 16144
Lid geworden op: 27 apr 2017 17:08
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Harderwijk

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

In een aantrekkelijk compositie een prima natuurfoto. Omgeving in zachte onscherpte wordt mooi aangevuld met deze Rode Wouw.
( eigen tekst ;) )
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ron62
Moderator
Berichten: 45274
Lid geworden op: 30 jan 2011 11:14
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Naaldwijk

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Ab59 schreef: 13 okt 2026 09:25 Ik heb dit lijstje uitgeprint, als hulpmiddel en vanuit daar een tekst gemaakt. :)
Werkt goed om te komen tot een voor mij betere reactie.
Leuke lijst Ab en als jij op deze manier betere en in ieder geval wat uitgebreidere reacties kan geven is dat helemaal prima toch?! :)
Ik zat er dus naast met Chatgpt en dat is ook 'gewoon' AI Ab en ik zie aan de reactie van Chatgpt al dat die het eigenlijk wel weer een beetje overdrijft met uitgebreid reageren. :rof



@Wil, je kunt ook een paar dingetjes eruit pikken bij Chatgpt en daar zelf nog wat bij verzinnen, maar ik zou dat zelf ook niet doen, iedereen heeft toch een eigen/andere mening over een foto en dan ga je niet de mening van een ander hier plaatsen, dat is in ieder geval hoe ik erover denk.

@Rob bedankt, ik vind deze zelf ook wel geslaagd en ben er best tevreden mee, ik hou van zowel foto's van dieren met omgeving(als het een mooie omgeving is :D ) als van close.....bijv. een mooi gedetailleerd portret kan ik ook zeker waarderen.

@Yves, ja jammer, dan had ik zowel deze foto gehad als van wat dichterbij, want zoals gezegd ben ik met deze ook heel tevreden.....een vogel-landschap foto. :)

@Herman, je hebt er een mooie reactie van gemaakt. :rof
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Henry
Donateur
Berichten: 54354
Lid geworden op: 25 mar 2008 19:21
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Almere

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Mooi plaatje. Rode wouw springt er gewoon uit.
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
Ab59
Donateur
Berichten: 19027
Lid geworden op: 20 aug 2012 09:13
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

[re.gif] Maar wel handig om je eigen opnamen van commentaar te laten voorzien. :rof
Omhoog Profiel Foto's
Gebruikersavatar
MarcoEOS
Donateur
Berichten: 3848
Lid geworden op: 22 nov 2021 15:57
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man
Locatie: Midden des lands
Contacteer:

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Nou... wat zal ik zeggen ;-)

Mooie plaat!

:rof
Omhoog Profiel Website Foto's
Ine S
Donateur
Berichten: 1091
Lid geworden op: 04 aug 2025 13:25
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Vrouw

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Zou met deze foto zelf blij geweest zijn. Van jouw hand vind ik het een mindere. Vogel noch landschap komt m.i. super uit de verf. Hoop dat je inziet dat dit een compliment is.
Omhoog Profiel Foto's
Philipfrance
Lid
Lid
Berichten: 262
Lid geworden op: 10 okt 2025 17:57
Bezwaar bewerken: Nee
Geslacht: Man

Re: Rode Wouw in z'n habitat

Bericht Geplaatst:

Als zefls reacties gegenereerd worden door Chat** dan haak ik hier af.
Omhoog Profiel Foto's
Plaats reactie

Terug naar “Vogels”